DATA INTERPRETATION PRACTICE QUESTIONS FOR IBPS CLERK MAINS

 Directions: ( 1 – 5) : The following pie chart represents the break-up of Ravi’s monthly Expenses.

DATA INTERPRETATION PRACTICE QUESTIONS FOR IBPS CLERK MAINS
DATA INTERPRETATION PRACTICE QUESTIONS FOR IBPS CLERK MAINS 

1.    If Ravi's spent Rs 4500 more on food and transport together than he spent on rent, then Find his monthly expenses.
(1) Rs. 20 ,000
(2) Rs. 15,000
(3) Rs. 30,000
(4) Rs. 40,000


2.    If Ravi increased his savings, which is currently 10% of his income, by 20% and reduced his expenses by 20%, then his savings would be what percentage of his expenses?
(1) 15%
(2) 25%
(3) 30%
(4) 10%

3.    Ravi spent 20% of his expenditure on ‘others’ on entertainment. This amounted to Rs 2100. Find his expenditure on education.
(1) 4,500
(2) 5,000
(3) 7,000
(4) 6,500

4.    Find the angle made by the expenditure on rent and ‘others’ put together.
(1) 1500
(2) 1600
(3) 1800
(4) 2000

5.    As prices dropped, Ravi’s expenditure on clothes dropped by 10%. As a result of this, his expenditure on ‘others’ decreased from Rs 10,500 to Rs 10,290.What percentage of his expenditure on ‘others’ was spent on clothes?
(1) 12%
(2) 30%
(3) 16%
(4) 20%

Direction (6-10) : the pie chart given here shows expenditure incurred by a family on the various items and their savings , which amount to Rs 8000 in a month .study the chart and answer the question number 95 to 100 based on the pie chart .
      
DATA INTERPRETATION PRACTICE QUESTIONS FOR IBPS CLERK MAINS
DATA INTERPRETATION PRACTICE QUESTIONS FOR IBPS CLERK MAINS 
          
6.    How much more amount is spent on food than housing?

(a) 1000                             (b) 3000
(c) 2000                             (d) 2500

7.    How much expenditure incurred on the education?

(a) 3000                             (b) 5000
(c) 4000                             (d) 7000

8.    The ratio of the expenditure on food to the saving is?

(a) 3 :2                               (b) 2 :1
(c) 4:3                                (d) 3 :4

9.    What is the expenditure of the family in education & housing for the month?

(a) 10000                           (b) 18000
(c) 15000                           (d) 16000

10.  What are the ratio of expenditure on education and housing?

(a) 2:7                               (b) 7:2
 (c) 2:5                               (d) 3:8

ANSWERS WITH 
EXPLANATION

1.    Percentage of his expenditure spent on rent =15%
Percentage of his expenditure spent on transport and food =30%
⇒ 30%−15%=15% = Rs 4500
Monthly expenses: 
= 100%  = ( 100/15) X 4500
= Rs. 30,000

2.    Let his monthly income be Rs x.
Original savings = Rs. ( 10/100)x
New Savings = ( 10/100)x + 20/100(10x/100)= Rs. ( 12/100)x
Original expenditure = x – (10/100)x= Rs. ( 90/100)x
New expenditure := (90/100)x – (20/100) ( 90x/100)= Rs. ( 72/100)x
Required  percentage :
[(12x/100)/(72x/100)] x 100
= 16.66%

3.    Expenditure on entertainment:
=20%of(35% of others)=7% of the total expenses
⇒ 2100=7% of total expenses
Also education accounts for 20% of the total expenses.
⇒ Expenditure on education: 
= 20% of the total= Rs [ 2100 x ( 20/7)]
= Rs. 6,000

4.    Total expenditure on rent and others:
=15%+35%
=50%
Required angle = ( 50/100) x 3600
= 1800

5.    Decrease in expenditure on ‘others’:
=10,500−10,290= Rs 210
⇒ initial expenditure on clothes: 
= 210 (100/10)
= Rs. 2100
ð  Required percentage:
= ( 2100/10,500) x 100
= 20%

6.    (c) :

 Amount of saving , 600 = Rs 8000
Amount on food , 1200 = 8000*120/60 =16000
 Amount on housing, 1050 = 8000*105/60=14000
   Difference between food and housing = 16000-14000 =2000

7.    (c) :

 Amount of saving, 600 = Rs 8000
 Amount on education300= 8000*30/60 = 4000

8.    (b) :

The ratio on expenditure on food to the saving = 1200 : 600  = 2:1

9.    (b) :

Amount on education300= 8000*30/60 = 4000
Amount on housing, 1050 = 8000*105/60=14000
Total amount of education & housing = 4000 + 14000 = 18000

10.  (a) : 
4000 : 14000,= 2:7








DATA INTERPRETATION PRACTICE QUESTIONS FOR IBPS CLERK MAINS DATA INTERPRETATION PRACTICE QUESTIONS FOR IBPS CLERK MAINS Reviewed by SSC-IBPS on 16:07:00 Rating: 5
Powered by Blogger.